Tõnu Jürvetson

 Link:  Wikipedia 
 Lisaks pildid: Skype Museumis!

(18. aprill 1938 Tallinn – 12. detsember 2014 Kalifornia)

 

Ühe asja jõudmiseks inimkonna teenistusse ei piisa millegi leiutamisest või valmistamisest. Vaja on ka taustajõudusid.

Tõnu roll Skype vundamendi ladumisel oli mitmene. Töö komponendifirmas Mostek ja mälukivide valmistamine, milliste abil pandi kokku mikroarvuteid. Kivid 4116 olid aga need, mis  sovjetrežiimi all piraatkopeeriti ja isegi nii, et koopiatel olid  USA inseneride allkirjad. Meie eestlastena ja sovjetkorra ning okupatsioonivõimu ohvritena  tahtsime ka mikroarvuti kokku panna, sest see oli huvitav ja seda ei takistatud. Takistus oli totaalne võimaluste puudumine. Võimalusi tuli otsida. Kaera22 meeskonna tegevus oli täielik isetegevus  sovjetliku plaanimajanduse auke kasutades. Nõukogude Liidus (NL) oli kõik vastavalt plaanile, aga katseseeriad olid niiöelda plaanivälised ning tegijad firmad said neid uudsusi  plaaniväliselt müüa. Teine auk oli  mittevajalike ja üleplaaniliste toodete müük, niinimetatud mittelikviidsed tooted. Nende hulgas tavaliselt uudsusi polnud. Info liikus samuti läbi kummalisi kanaleid. NL oli arengus läänest kõrgtehnoloogia embargo tõttu ligi 10 aastat maas ja tuli lugeda lääne ja eriti USA erialast kirjandust.  Samas jälgida, mis okastraataia sees toimub.  Konkreetsel juhul saime läbi Tiit Eomoisa raadioamatööride info teada, et seeria k565pu3 valmistaja asub Moskva külje all Zelenogradis ja tegu on Mostek 4116 analoogiga.

Edasi oli hankimise teema, defitsiit. Kuna aga tegu oli väga uudse asjaga, siis info (poolsalajane) puudumine võimaldas hanke edukalt teostada, teadjaid tahtjaid oli veel vähe.

Sellisel kujul osutus Tõnu tegevus USAs meile Kaera22 meeskonnale  väga vajalikuks. Saime Entel arvuti kokku panna, millel poisid Jaan Priit Mikk alustasid oma progemise teed.

Tõnu teine suur roll Skype loos on roll Steve isana. Tubli noor Steve sirgus vaba maailma tingimustes, oli hea taustaga Pätside suguvõsast (vanavanaisa Woldemar Päts oli Presidendi Konstantin Pätsi vend)– töökas ja ettevõtlik ning korraliku inseneriharidusega, lõpetas Stanfordi ülikooli Töötanud Hewlett Packardi firmas  insener-programmeerijana, firmades Apple ja NeXT turundusosakonnas. Siirdus ettevõtluse radadele ja investeerimisfirma Draper Fisher Jurvetson partner.

Läbi selle annab Skype arengule esimese tõsise rahasüsti just siis, kui seda raha edaspidiseks kõige rohkem vaja oli.

Rein Luik (firma TIW Inc. President)oli minu partner Intex Satellite SJV  ja  a/s Pilt ja Heli kaudu ja Tõnu Reinu hea sõber ja peretuttav. Steve aga Tõnu ja Tiiu poeg.Rein aga aitas poiste JPA arenguteel ühe olulise lisaarvutiga just siis, kui meie  veel NL sildi all arengupeetuses riistvara osas vaevlesime.

USAs olles ja kohtudes selgus, et maailm on väike ja eriti nendele, kes midagi ühist teha tahavad.

Selgus ka huvitav Pätsi suguseltsi lugu, sest minu vanatädi Marta Päts oli Adolf Pätsi abikaasa. Suguvõsa uurija Marta tütretütar Liivi Kivistik on tänaseks need sidemed EW Presidendiga  lahti harutanud.

 Seega osutus Skype vundamendi esimeste  kivide ladumine läbi Entel arvuti ja esimese rahasüsti lugu eestlaste omavaheliseks asjaks.

 

 Jüri Malsub