Käivitusnöör


Jüri ja KD35

Olin 6-aastaselt sõber Peetri traktorist. Peeter oli siis 18.
Traktor oli  väike linttraktor KD35. Selle diiselmootori käivitamiseks oli traktoril 1 silindriline bensiinimootor.  Mootori hoorattal oli  soon, kuhu tuli  kerida käivitusnöör ja siis järsu tõmbega mootor  käima tõmmata. Mootor käivitus suure plärinaga, sidurdati põhimootoriga ja abimootor vedas  diiselmootori käima.

Mina 6-sena seda ei jaksanud, aga ülejäänuga sain traktori juhtimisel hakkama. Minul ootas ees koolitee.  Pollis organiseeriti viimasel vabal suvel  lastepäeva rühm. Mind pandi ka sinna. Seal pidi  pargis käest kinni rivis käima ja  loeti ette muinasjutte.  Lugeda  oskasin ja olin ise neid jutte juba lugenud, aga käest kinni mõisapargis kõndimine oli  liig mis liig.   Vanem Milistver Jüri hüüdis püüsa tagan:  mis sa Jüri nende tittedega  kõnnid, lähme parem marju sööma! Põgenesin sealt rühmast 2 korda ja rohkem mind sinna ei pandud. See oli ülim vabaduse piiramine.  Minu maailm oli terve mõisapark, eriti  töökoda traktorite ja masinate  ning vanade sõpradega.  Meeste palgapäeval  sain ka 3 rubla ja  tähistamisel  pitsi veini. Elasime mõisahoone  teisel korrusel ja koju minnes oli trepp  kitsaks jäänud.  Proovisin ka suitsu, aga sigaretti ots lagunes kiiresti ning ütlesin, et andke seda, kus paberi toru ehk paberossi. Suitsetamisest loobusin 2-s klassis, siis sai minust suusataja sportlane ja tahtsin olla nagu Lurich. Õpetaja kinkis mulle Lurichi raamatu.

Kooliminek tundus vabaduse võtmisena.  Pakkusin ennast sõber doktor Siimonile  traktoristiks. Tema arvas, et käi ikka koolis ära, siis hiljem. Olin pettunud küll, aga mida teha? Siit algas alistumine ja vabaduse piiramine.

Kui poisid Jaan Priit ja Mikk  õpetaja Tiitsu soovitusel Kaera22  toa 215 ukse taha lõpuks jõudsid  peale mitmekordset üritust, nägin nende tahtmisest ja uudisimust säravaid silmi  ning tuli ette minu nooruse suur tehatahtmine.
Pisut olid nad aga pettunud, kui kohe arvutite ligi ei lastud, vaid andsin neile  kodutööks  olulised peatükid kõrgkooli progemise õpikust...2-nd süsteem jne ja ütlesin, et tulge siis tagasi, kui loetu selge. Tulevad?
Ja nad tulid paari nädala pärast ja nüüd polnud mul poiste eest pääsu. Nii see algas.

Traktor oli käima tõmmatud ja  vedas Skybini välja.  Pärast seda aga vajas kütust. Põld oli aga küntud. Seda märkas ka USA President.  Enamus aga ei saa tänaseni aru, miks nii juhtus.
Aga nii lihtne see ongi, tuleb anda  vabadus ja siduda see tahtmisega. Tahtmise tapmine aga algab käest kinni riviga.

Traktorist 6-sena insener Jüri Malsub
Anepalus  24.8.2023
kell 7.55