Elu läikiv pool ja aeg

 

Nimetame tinglikult inimese  igapäevase tegevuse elu läikivaks pooleks. Suur enamus pingutab selle nimel, et kõik areneks indiviidi  kui sotsiaalse olendi ümbruses selliseks, et oleks, mille üle rahul ja uhke olla. Aeg ongi täidetud sellise tegevusega.

Läikiva poole saavutamise relvaarsenali hulka kuulub ka  raha ning võim. Selle kontsentratsioon inimlikus plaanis nihkes juhtide puhul aga  kujutab ohuallikat kogu eksistentsile tänases hetkes. Seda näeme igapäevase olukorra ja juhtumite näol. Häving on käesirutuse ja nupulevajutamise kaugusel.

Teadlased?

Teadlased on andnud oma suurepärased saavutused  selliste ülijuhtide kasutusse, kelle eesmärk on ülivõim ja psüühikahäire või nihke tagajärg ongi üldine häving. Nagu suur laps, kui ei saa, mida tahab - lööb jalaga kõik mänguväljakul segamini. Tänase maailma poliitiline korraldus seda võimalust ei välista ja vastav tegevus versus vastutegevus  võib viia konfliktini.

Suur oht on ka maaväline hävingu võimalus, mis pikemas ajaplaanis on paratamatu. Maa läheneb Päikesele.  Päikese enda ettearvamatud protsessid. Asteroidi ja maa kokkupõrge jne. Meist sõltumatud nähtused, milliste  vastu tänaste teadmistega hammas peale ei hakka.

 

Kui eksistents on nii lootusetu tulevikuga, kas siis tasub  igapäevaselt pingutada? Naudime  tänast ja parem ei mõtle?

 

Kahjuks pingutades läikiva poole saavutamiseks suur  inimhulk just niisugust eluolu harrastabki. Aeg on täidetud tühitegevusega tuleviku mõttes. Kas aga see inimhulk on selle üldist lootusetut tulevikuväljavaadet parandava tegevusega haaratud?

Ei ole.

Selle poolega tegelevad inimesed, kes uurivad meie  maailma sügavusi ja kõrgusi ning sellel alal ka  praktiliste tegevustega on edu saavutanud. Selle poolega tegelejad tihtipeale turul kohe müüdavat kaupa ja teenust ja teadmist ei loo. Riiklikud struktuurid peaksid siin tegelema vahendite suunamisega. Paraku suur osa vahendeid  on olukorra sunnil suunatud inimkonna hävitamiseks  vajalike vidinate leiutamisele ja loomisele. Ohu vastu väljaspool inimkonda niiviisi  jääb tegevus nõrgukeseks.  Ainult tänases elamine saab äkitselt kõva pauguga otsa ja sellise üldise lolluse peale mõeldes läheb meel kurvaks ja tuleb lootusetuse tunne.

Lolluse vastu aitab ikka kõrvade vahelise olluse visa harimine.

Täna 21 .sajandil on meil abiks võimas  mõistuse võimendaja ehk tark masin. Rakendades seda laialdaselt ja omandades oskust tarka masinat kõikjal rakendada on lootust ka üldise lolluse  valitseva nivoo ületamiseks, sest  meie tarkus on juba täna selline, mis looduse ehk jumala loodudele kandadele astub.

Selleks peab aga õiges eas alustama, nagu Skype autorite näide meile ütleb. Põhikooli lõpuks  arvutama, lugema ja progema.

Vaata ringi ja  toeta selliseid noori. See on meie kõigi tuleviku huvides. Raisates täna aega saab see ühel päeval otsa ja siis on hilja kahetseda. Alusta kohe inimväärse ajakasutusega ja tegevusega.

 

Jüri Malsub Anepalus 10.43 7.september 2018