Billi eksimus

Mida Bill Gates valesti tegi ja mina mitte?

 

Bill Gates annetas  palju arvuteid. Noored said asuda kompuutrioskuseid omandama. Sa võid jagada näljastele palju kalu, aga näljasteks nad jäävad. Sa võid näljastele jagada toiduabi, aga jäädki jagama.

Ka meil Eestis sovjetikorra lõpus pingutas Küberneetika instituudi entusiastide meeskond ENSV võimude toel, et koolid saaksid arvutid.

Kõik see ettevõtmine oli õige, aga Skype autoreid ei sündinud.

 

Liiga selges vees suuri kalu pole/esimees Mao/

Praktika on tõe kriteerium/Lenin/

Newtonile kukkus õun pähe ja sealt tuli gravitatsiooni arusaamine.

 

Mind ja Kaera22 meeskonda oli sovjetivangla tõttu pandud eriolukorda.  Üks Armeenia arvutimatemaatik ütles, et peab eriala vahetama ja lubas muusikuks hakata, sest mahajäämus  läänest tegi  tegevuse lausa mõttetuks, pidevalt ehitasid  sõiduks jalgratast, ajal kui teised juba mootorrattaga sõitsid.  Riistvara poolel oli  mahajäämus NL korra lõpuks 10 aastat. Mis tunne on kasutada  väljatöötluse juures 10 aastat arengust maas tehnikat ja seetõttu, et asud sovjetokastraadi taga?

Meie Kaera22 meeskonnal oli huvi vastu võtta Teletekst saateid. Soome TV oli  Tallinnas vaadatav ja see oli paljude inimeste ainus  tegeliku info allikas. NLKP ja KGB oli võimetu  või leidus seal ridades „imperialistlikust lääne poliitikast kahjustatud inikuid“. Siit sündis arvuti Entel sovjetpiraat Intel8080 baasil CP/M-80 piraattarkvara toega, sovjetivanglas.

Norbert Wiener oli minu peakese segi pööranud ja  TPI-s sain selgeks ka info olemuse. Okastraat seda kinni ei hoia.

Tõde tõuseb, vale vaob/Päts/

Küsimus oli ajas.

Selles võimatus olukorras käitusime Kaera22 meeskonnaga  konnana koorepütis ja tulime välja. Väljatuleku vormistasid lõplikult meie meeskonna noorimad liikmed JPA,  tänased Skype autorid.

 

Autorid said neist aga 16 aastase visa töö tulemusel ja stardijoonele panin nad mina Kaera22 meeskonna toel.  See pikamaajooks oli ühtlasi poiste omavaheline võistlus, meeskonnajooks hiljem Jaani vedamisel. Heitlik tegevus  90-date algusest  mängude turul. Võidud ja kaotused.

 

„Hands on“  töö  selgitab ise välja, mis on  noorte tahtmine ja milleks nad võimelised on.. Minu eksperimendi JPA olemus oli teine kui Billil.  Panustasin võistluslikku ja töökasse noortetiimi, kuni selle areng ise käivitus.

Bill panustas üldiselt ja suure massi peale kindlasti midagi käivitus.

Judos  saad üldiselt hea  võistluse korral  hinneteks kokad ja jukod .  Oled aga  tasemel, saad hindeks ipponi. JPA olid ipponi mehed.

 

Oluline on anda noortele konkreetne tugi, et käivituks nende arengumootor. Seda tuleb teha õiges vanuses, nii nagu JPA puhul.  Siis sünnivad uued Skype autorid ja üldine riigi areng liigub IT toel . Täna see ei toimi. Põhikooli lõpetaja ei oska JPA tasemel progeda, vaatamata sellele, et tehnika pool on kõik olemas.

Viga on kõrvade vahel. Sellele juhtis tähelepanu juba Norbert Wiener, küberneetika isa.

 

JPA esimene „treener“ Kaera22 meeskonna vedaja

insener Jüri Malsub

13 reede juulikuus 2018