Bestseller Skype Sünnilugu

 

Bestseller Skype sünniloo juurde

Ilusal suvepäeval 7.08.2022 Ilusmetsas ämma vanu pabereid uurides sattusin huvitava leiu peale, mis otseselt Skype sünniga seotud.

Skype poiste Jaan, Priit, Ahti (JPA) ja lisaks Mikk ning Mati ja Ivo mängumaa esimene suurem lelu oli Kaera22 seltskonna poolt loodud arvuti Entel.

Enteli sünd omakorda oli võimalik tänu usinale KGB-le, kes lääne tehnoloogiat varastas. Mikroprotsessor Intel 8080 ehk „kivi“ tehti järgi, oli suudetud 10 mikroni integraaltehnoloogia juurutada. Kuidas see saavutati, on omaette teema.

Saime esimeste kivide 8080 ehk Nõukogude Liidu (NL) markeeringuga K580IK80 katseseeriale 1979 pihta, 4tk õnnestus esmalt hankida. Info oli aga ainult 1 leht, kauba pakkeleht. Keerulisi teid kasutades hankisime lisainfot ja panime maketi kokku. Nii nagu lapsed klotsidest maju ehitavad.

Tõsisemaks tööks aga puudus info. Selleks oli vaja põhjalikke käsiraamatuid.

 

"Intel 8080 handbook".

Soome oli küll NL pantvang, aga siiski lääne tehnoloogiaga varustatud.

Millega siis minu ämm Ellen Põldma, Reeda lihane ema, hakkama sai?

Tal oli noorusest, enne NL poolt EW vallutamise ajast austaja Udo (perekonna nimi teadmata).

Udol aga omakorda tuttav Soome insener Ilkka. Kantola.

Ilkka oli tulemas esmakülastusele Tallinna. Liikus juba laev „Tallinn“. Eesti oli veel tugevas NL okastraataias.

Udo kirjeldab Ilkkat ja palub Ellenil 5 Eestis viibimise tunni jooksul Ilkka vastu võtta ja põhjalikult Tallinna tutvustada. See kirjeldus on nii hea, et lisasin siia originaalist väljavõtte.

 

Koopia tema kirjast:

18.5.1972

 

Kallis Ellen

---

 

Selle paki, mille oma emale saatsin, andsin üle soomlasest sõbra kätte, kes minul mai kuu esimesel nädalal külas oli. Palusin teda omale kaasa võtta, kui Helsingist Tallinnasse külla sõidab. See soome insener töötab meie ettevõtte Helsingi osakonnas ja käib tihti Stockholmis, olen ka ise kaks korda temal Helsingis külas käinud.

 

Selle soomlase nimi on ILKKA KANTOLA, on 36-aastane, umbes 180-182cm pikk, tumedajuukseline ja tuleb laevaga (Eesti laev „Tallinn“) Tallinnat vaatama koos oma abikaasaga 12. juunil, esmaspäeval.

 

Lubasin Sinult luba küsimata, et Sina 5 tunni jooksul selle abielupaarile Tallinna vaatamisväärsusi näitad. Nemad peavad veel samal õhtul tagasi sõitma, kuna kõik nädalalõpu reisid olevat selleks suveks läbi müüdud.

 

Veelkord: „Tallinn“ sõidab Helsingist välja esmaspäeval 12 juunil kell 10.00(Soome aeg) ja jõuab vist Tallinnasse kell 15.00(Eesti aeg) Tagasi Tallinnast lahkub laev 20.00(Eesti aeg)..

 

........................

 

......................

 

 

Ilkka vend Pertti oli IT-mees ja muretses minule toomiseks ämma ja Ilkka tutvuse süvenedes ääretult hädavajaliku „Intel 8080 Peripheral Handbook” (1980).

 

See on Skypemuuseumis alles tänaseni, omal ajal Ahti Viidingu ja teiste poolt nii läbi loetud, et lehed kulunud ja korduvalt parandatud.

 

Pilt...

Tulemuseks aga Kaera22 meeskonna poolt loodud arvuti Entel ehedal kujul, mis 1983 oli samaväärne Soome Nokia MikroMikko 1-ga.

 

Nii on Udo(Elleni austaja)- Ilkka-Pertti- Jüri(meeskonnaga)- JPA-Skype sünniahela värske kuju

 

 

9.08.2022 Anepalus

 

Jüri Malsub