Endel Kiisa ja AI

Koos AI arenguga.

Täna on see veel võimalik. Täpsemalt: kas meil on ka muid võimalusi?  Pidur peale või üritada koos areneda?


Koos arenguks on vaja häid IT oskuseid ja siin olen toonud eeskujuks JPA (Jaan, Priit, Ahti) ja nootemate taset juba aastast 1988. Lisaks koos Jaak Loondega ning Peeter Normakuga tehtud palvekirja haridussüsteemile. Kurdid kõrvad.


Valimistel 2019 üritasin üksi teemat tõsta: vastus vaikus.
Jaan üritab AI ohtu kasutades  vasturohtu leida.  Maailm paneb aga vana inertsiga edasi koos üldise IT harimatusega.


Kus vajalik  tehatahtmine ja  noorusenergia (kasutamata) peidus on?


Copy paste:
Endel Kiisa (sündinud 1. oktoobril 1937 Kaigutsi külas Käina vallas Hiiumaa) on eesti motosportlane, kelle hiilgeaeg oli 1950.–1960. aastatel. 20. sajandi Eesti parim mootorrattasportlane.
1938. aastal asus Kiisade pere elama Tallinna lähedale Kakumäele. Endel Kiisa õppis Haabersti mittetäielikus keskkoolis.
12-aastaselt sai Kiisa oma esimese, 125-kuubikulise mootorratta, millega hakkas koolis käima. Peagi jäi ta silma Dünamo motoklubi ülemale Felix Lepikule, kes kutsus ta klubisse.
“Eks ma väikse poisina käisin ikka hipodroomil vaatamas, kuidas võidu sõidetakse. Kõige parem koht oli selleks ühe kase otsas, milleni jõudmiseks tuli üle plangu ronida./.../ Kui keegi ei kukkunud ja verd polnud, oli ebahuvitav võistlus,” on Kiisa ise oma motospordi huvi algust meenutanud.
1953. aastal Dünamo vabariiklikel meistrivõistlustel sõitis Kiisa esikohale ning see avas võimaluse osaleda Eesti meistrivõistlustel talikrossis, mille ta 1954. aastal ka võitis, olles vaid 16-aastane. Lisaks domineeris ta veel ringrajal ja kilomeetrisõidus. Samal aastal sai Kiisa eriloa osaleda Nõukogude Liidu ringraja meistrivõistlustest Pirita ringrajal, kus saavutas 5. koha ja täitis NSV Liidu meistersportlase normatiiviEndel Kiisa oli motosportlase Virve Kiisa abikaasa ning kardi- ja vormelisõitja Marek Kiisa isa.

 

Netist leiad väga palju materjali  auto-motospordi kohta ja alustada saab väga varakult. Tulemused  tulevad  raske tööga ja tippude  tervised on  kõik pihta saanud.  Hasarti see aga ei peata.


Siin ja mitte ainult  kõlab varases nooruses alustamine.
Sama IT alal.  Kui kooliharidus ei anna põhikooli lõpuks algharidust IT vallas tasemel JPA 1988 aasta, ei tule ka  massi hulgast tippe.
Auto moto alal tuleb, sest alustatakse vara.

Auto moto on sisepõlemismootori kaasnähtus, IT ala aga mikroprotsessori tuleku kaasnähtus.
21 sajandil peaks olema tarkade masinate  esiletulek ka hariduse vallas, aga auto moto populaarsus näitab  arenguinertsust kogu maailmas.


AI võidukäigu kiire edukus on aga kinni  inimkonna kõrvade vahel. Oleks seal rohkem IT ollust, suudaksime AI-ga täna veel rinda pista ja lahendusi leida.
Hetkel aga  hukkub käimasolevas sõjas seda IT vaba zombistunud ajuollust 1000  ja rohkem päevas, inimkonnale kasutult.


Väljapääs on aga ikka kõrvade vahel. Mõistus peab koju tulema!
 

Insener Jüri Malsub
7.29
7.02.2024